Chrudim má od včerejška nové vedení města, které lze charakterizovat jediným slovem: Změna. Jejím symbolem bylo pak to, že dlouholetý místostarosta a starosta Petr Řezníček po 28 letech usedl poprvé do opoziční lavice.

CHRUDIM Bez nejmenších problémů se včera ujala moci v Chrudimi nová koalice ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD v čele s novým starostou Františkem Pilným, zvoleným za ANO. Třebaže má na papíře pouhou většinu jediného hlasu, ve skutečnosti bude mnohem silnější. Zatím se totiž zdá, že může počítat s tichou podporou dvou komunistů, kteří hlasovali společně s novou radniční koalicí. Dlouholetý starosta Petr Řezníček SNK ED upozornil, že přitom minimálně Chrudimáci před volbami odmítali spojenectví s KSČM. „Slyšeli jsme ne s KSČM. Jak snadno a lehce se na takový slib a prohlášení zapomíná,“ uvedl Řezníček.
Nové vedení města si také vyslechlo kritiku i poté, co prosadilo, že na radnici bude sedět jeden uvolněný a dva neuvolnění místostarostové. Vtip je v tom, že dnešní vedení města ještě v opozici tvrdě kritizovalo starou koalici za zřízení postů čtyř neuvolněných místostarostů a zbytečné utrácení peněz. Zastupitel Roman Málek z Koalice pro Chrudim říká, že nové řešení bude pro město dražší, než když si v minulosti čtyři lidé rozdělili dva platy. „Vychází to ekonomicky jako pět místostarostů,“ uvedl. Podle Řezníčka budou náklady o více než milion korun vyšší.
Bez ohledu na to byli zvoleni noví místostarostové Petr Lichtenberg (Chrudimáci) Pavel Štěpánek a Aleš Nunvář (Piráti), všichni shodně šestnácti hlasy z 27. „Je to velká změna pro Chrudim. Pevně věřím, ne k horšímu,“ uvedl místostarosta Aleš Nunvář. Nikdo neví, co přesně se od nové koalice dá čekat. Chrudimáci chtějí šetrné hospodaření, ANO velké investice, Piráti totální otevřenost, ČSSD chce být u toho. Spojuje je ale odpor k dosavadnímu vedení, jehož ikonou byl Petr Řezníček, který na postech místostarosty a starosty strávil 28 let. Výsledkem je programové prohlášení, které slibuje, že město zavede mimo jiné startovací byty pro mladé, postaví nafukovací halu. Nebude zvyšovat daň z nemovitosti ani poplatek za likvidaci odpadu. Zadlužení nezvýší. Rozhodnutí o velkých investicích patrně bude předcházet referendum.

Fakta Nové vedení Chrudimi

Starosta: František Pilný (ANO) První místostarosta: Petr Lichtenberg (Chrudimáci) Neuvolnění místostarostové: Aleš Nunvář a Pavel Štěpánek (oba Piráti) Radní: Jan Axmann (ANO), Jiří Koblasa (ANO), Vladislava Michalová (Chrudimáci), Josef Káles (Chrudimáci), Tomáš Vondráček (ČSSD) Koalice ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD má 14 z 27 hlasů v chrudimském zastupitelstvu.

Mladá fronta DNES | 6.11.2018 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 13 | autor: David Půlpán | Téma: Městský úřad Chrudim