CHRUDIM Vedení Chrudimi zavěsilo na fasádu radnice svisle českou státní vlajku jako výraz díků za první uzdravené občany ve městě, ale i v celém kraji. Některým politikům ale takový krok nepřidá vhodný.
Starosta Chrudimi František Pilný (ANO) to vysvětlil snahou připomínat nejenom negativní důsledky pandemie, ale i dobré zprávy. „Takovou zprávou je jistě informace o uzdravených z nemoci covid-19, a to jak v celém kraji, tak právě v našem městě. Mohu prozradit, že v Chrudimi už je uzdraveno několik osob,“ uvedl starosta města František Pilný. Velká vlajka byla původně pořízena k 75. výročí konce druhé světové války.
„Nejsme úplně ve shodě, přijde mi to trochu přehnané. Vlajka tam vydrží do konce týdne,“ uvedl místostarosta Petr Lichtenberg (Svobodní). Opoziční zastupitel Roman Málek (KDU-ČSL) pak soudí, že svisle zavěsit vlajku na tyčky a spustit ji z oken je nevhodné. Česká vexilologická (věda zabývající se historií a symbolikou vlajek, pozn. red.) společnost v minulosti varovala před vyvěšováním vlajky na způsob korouhve. „Nelze vyvěšovat českou státní vlajku jako korouhev na různé kovové konstrukce, ať již v podobě pevných či pohyblivých kolmých ráhen či dokonce rámů,“ uvádí se ve vyjádření společnosti.
Region vydání: Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Datum: 24.04.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 13 , Autor: (dp) , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko