Kandidáti hnutí ANO 2011 slaví v Chrudimi vítězství. Získali 31,59 procent hlasů, celkem tedy kulatých 58 300. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu tak obsadí deset křesel.
„Jeden mandát nám unikl o půl procentního bodu, mohli jsme mít jedenáct zastupitelů. Jen pro srovnání: jedenáct mandátů bylo v Chrudimi v roce 1994, kdy je obsadilo Občanské fórum. Chtěl bych všem voličům poděkovat, vážím si jejich podpory a důvěry,“ uvedl v sobotu při večerní oslavě chrudimský starosta František Pilný.

Na druhé příčce se 14,84 procenty hlasů se umístili kandidáti SNK Evropští demokraté a třetí příčku obsadila Občanská demokratická strana, jíž patří 11 procent hlasů.
ANO 2011 bude tedy v zastupitelstvu prezentovat deset jeho členů, pět mandátů patří kandidátce SNK Evropští demokraté. ODS a Chrudimáci mají v zastupitelstvu tři křesla, STAN a TOP O9, Česká pirátská strana a Koalice pro Chrudim získaly po dvou mandátech.
PIRÁTI ZTRATILI, MAJÍ JEN DVA MANDÁTY

Piráti si oproti minulým komunálním volbám pohoršili, do chrudimského zastupitelstva tak míří dosavadní místostarosta Aleš Nunvář a Daniel Lebduška.
„Děkujeme všem, co nás podpořili – moc si toho vážíme. Není to úspěch, ztratili jsme jeden mandát, ale nemyslete si, že s Danem nebudeme dál prosazovat náš pirátský program na míru ušitý Chrudimi,“ vzkázal voličům Aleš Nunvář, který měl ve své dikci místostarosty na starosti investiční akce.

MÁLEK ZVAŽUJE SVOU REZIGNACI
Lídr Koalice pro Chrudim Roman Málek výsledek komunálních voleb komentuje heslovitě: „Šli jsme nahoru. Vypadli komunisti. Přeskočili jsme Piráty. Ale to je z mého pohledu konec dobrých zpráv,“ sdělil.
Málek dodal, že si přál pro koalici tři mandáty. „Velmi mě mrzí, že ten třetí post nezískal Michael Kopecký. To bylo moje přání. Přemýšlím proto nad tím, že bych na svůj zastupitelský mandátu rezignoval, aby se on do zastupitelstva dostal. Ještě to budeme probírat a já věřím, že to moji voliči pochopí,“ oznámil Málek.

Volební účast v Chrudimi byla 43,84 procent. V zastupitelstvu už nezasedne nikdo z Komunistické strany Čech a Moravy, která získala jen čtyři procenta voličských hlasů.
Bez mandátu je i kandidátka Za prosperující Chrudim s 4,60 procenty a jako outsider komunálních voleb skončilo SPD, kterému dalo svůj hlas 1,53 procenta voličů.
„Jeden mandát nám unikl o půl procentního bodu, mohli jsme mít jedenáct zastupitelů.“

František Pilný (ANO), starosta Chrudimi
Foto: Karel Dvořák
Autor: ROMANA NETOLICKÁ

Deník 26.9.2022