Chrudim prodává pozemky v průmyslové zóně za 990 korun bez DPH. Podle části opozice je to ale pod cenou a město by mělo požadovat mnohem víc. Radní tvrdí, že jde o podporu místních investorů. Zároveň ale říkají, že v budoucnu cenu zvýší. CHRUDIM Město Chrudim mělo před dvěma roky dva posudky na to, jaká je hodnota pozemků, které nabízí firmám v průmyslové zóně západ. Jeden stanovil cenu 1700 korun za metr, druhý, který si nechal zpracovat jeden ze zájemců, ji vyčíslil na 650 korun. Radní a poté i zastupitelé nakonec prodávali za cenu 990 korun.
„Tato cena je podle nás reálná a rozumná. Už s ohledem na to, že jsme tyto pozemky vykoupili za 650 korun metr. Tedy město na tom rozhodně netratí,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

S cenovkou 990 korun za metr chrudimští zastupitelé prodali pozemky společnostem CityZen, KOWO, Datria International. Letos si pak koupila za stejných podmínek firma Era Plus pozemek v zóně, za který zaplatila dohromady 20 milionů 200 tisíc korun bez daně. A právě tento poslední prodej, který zastupitelé posvětili loni v prosinci, opakovaně kritizuje část opozice. Soudí, že ceny jdou nahoru, radnice na to nereaguje, a město tak přišlo o peníze.
„Cena byla neobvykle nízká. Město přišlo orientačně o dvacet milionů korun, které mohlo využít na investice anebo na pomoc občanům, například každý člověk by pak měl popelnici dva roky zdarma,“ uvedl chrudimský zastupitel Roman Málek z Koalice pro Chrudim. Ten upozorňuje, že ceny šly výrazně nahoru a že v sousedství průmyslové zóny se prodávají pozemky na nové soukromé zahrádky s cenou přes dva tisíce korun bez DPH.
„Postavit na tak rozlehlém pozemku sklad a mít zde 30 zaměstnanců nemá žádnou přidanou hodnotu,“ řekl.

Radní argumentují tím, že pozemek má svým tvarem a umístěním k ideálu daleko, není k němu ani jednoduchý přístup.
Chrudim prodává pozemky v průmyslové zóně od počátku tisíciletí. Cenu postupně ve vlnách zvyšuje, uvedl radní Pirátů Aleš Nunvář. „Město neprodává pozemky z komerčních důvodů, aby dosáhlo co nejvyšší ceny, ale aby průmyslovou zónu obsadilo, aby sem nalákalo firmy a lidé zde získali práci,“ řekl Nunvář.
Město by chtělo rozšiřovat průmyslovou zónu dál, podle územního plánu je zde prostor pro nejméně další čtyři hektary. Nicméně Chrudim pozemky nevlastní. „Chceme rozšířit průmyslovou zónu o plochu, která je v územním plánu, oslovili jsme majitele pozemků, odezva je prakticky nulová,“ řekl Pilný.

Ten předpokládá, že pokud se pozemky podaří městu nakonec vykoupit, jejich prodejní cena firmám by byla podstatně vyšší. „Musíme se dohodnout v koalici, jakou cenu stanovit, ale zatím asi nemá smysl o tom jednat ve chvíli, kdy pozemky nemáme,“ uvedl Pilný.

Průmyslová zóna západ o rozloze 33 hektarů je už prakticky zaplněná. Pracuje zde chrudimská společnost Dřevovýroba Ficek i výrobce tubusů pro větrné elektrárny Siag. Město prodalo pozemky i výrobci automobilových tlumičů Kayaba. Parcely v průmyslové zóně západ vlastní také rakouský výrobce řetězů Pewag či chrudimské firmy Monas Trade Company, Redleta a Burkoň nebo slatiňanská společnost Stavební huť. Město zde plánuje také vybudovat velký sběrný dvůr. Po protestech místních z plánů vyřadilo kompostárnu, která měla být jeho součástí.

 

Datum vydání: 15.06.2024 | Datum importu: 15.06.2024 1:28
Zdroj: Mladá fronta DNES | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana 12 | Autor: David Půlpán